Committee

General Chairs

  • Peter Rost, Karlsruhe Institute of Technology
  • Laurent Schmalen, Karlsruhe Institute of Technology

Technical Program Committee Chair

Wolfgang Utschick, Munich Univerity of Technology

Publication Chair

Bho Matthiesen, University of Bremen

Local Organization

  • Anna Katharina Reiser, Karlsruhe Institute of Technology
  • Holger Jäkel, Karlsruhe Institute of Technology

Technical Program Committee Members

  • Alex Alvarado, Technical University Eindhoven
  • Gerhard Bauch, Hamburg University of Technology
  • Emil Björnson, KTH Royal Institute of Technology
  • Josef Blanz, Qualcomm, Germany
  • Holger Boche, Munich University of Technology
  • Giuseppe Caire, TU Berlin
  • Sebastian Cammerer, Nvidia Corporation
  • Luis Castedo, University of A Coruña
  • Armin Dekorsy, University of Bremen
  • Khaled Fazel, Rohde & Schwarz, Stuttgart
  • Gerhard Fettweis, Dresden University of Technology
  • Robert F. H. Fischer, University of Ulm
  • Alexandre Graell i Amat, Chalmers University of Technology
  • Norbert Görtz, Vienna University of Technology
  • Deniz Gündüz, Imperial College London
  • Bertram Gunzelmann, Apple, Munich
  • Thomas Haustein, Fraunhofer Heinrich Hertz Institute, Berlin
  • Eduard Jorswieck, Braunschweig University of Technology
  • Anja Klein, Darmstadt University of Technology
  • Gerhard Kramer, Munich University of Technology
  • Volker Kühn, University of Rostock
  • Berthold Lankl, UniBw Munich
  • Rudolf Mathar, RWTH Aachen University
  • Gerald Matz, Vienna University of Technology
  • Georg Menges, NIT Northern Institute of Technology Management, Hamburg
  • Michael Meyer, Ericsson, Herzogenrath
  • Amine Mezghani, University of Manitoba, Winnipeg
  • Andreas Müller, Robert Bosch GmbH, Stuttgart
  • Matthias Narroschke, University of Applied Science RheinMain, Wiesbaden
  • Rafael Schäfer, Dresden University of Technology
  • Anke Schmeink, RWTH Aachen University
  • Gerhard Schmidt, Christian-Albrechts-University Kiel
  • Robert Schober, University of Erlangen-Nuremberg
  • Hans Schotten, RPTU Kaiserslautern-Landau
  • Aydin Sezgin, Ruhr-University of Bochum
  • Nir Shlezinger, Ben Gurion University of the Negev
  • Lee Swindlehurst, University of California, Irvine
  • Stephan ten Brink, University of Stuttgart
  • John Thompson, University of Edinburgh
  • Antonia Wachter-Zeh, Munich University of Technology
  • Thorsten Wild, Nokia Bell Labs, Stuttgart
  • Dirk Wübben, University of Bremen
  • Gerhard Wunder, FU Berlin

Webmaster

Andrej Rode, Karlsruhe Institute of Technology